HOŞGELDİNİZ!!! WELCOME!!!

Bölümümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ömer Yavaş, 26-30 Ağustos 2018 tarihlerinde Sofya’da (Bulgaristan) gerçekleştirilen Balkan Fizik Birliği (BPU) 10. Uluslararası Fizik Konferansının ikinci gününde yapılan Balkan Fizik Birliği Konsey Toplantısında, Türk Fizik Derneği tarafından aday gösterilmesi üzerine yapılan seçim ile 3 yıllığına Konsey Üyeliğine seçilmiştir.
Konferansa çağrılı konuşmacı olarak da davetli olan Prof. Yavaş, konferansın açılış oturumunda “Accelerator Based Studies and Applications in Turkey” konulu bir sunum yapmıştır.
Hocamızı BPU Konsey Üyeliğine seçilmiş olmasından dolayı kutluyoruz.

Bölümümüz Araştırma Görevlilerinden Dr. Sibel GÜRAKAR; 28 Nisan-01 Mayıs 2018 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 7th International Conference on Advanced Technologies (ICAT’18) kongresinde yaptığı “X-Ray Analysis of In-Doped SnO2 Thin Films by Williamson-Hall Method” başlıklı sözlü sunum ile “Best Presentation (En İyi Sunum)” ödülünü kazanmıştır. Aynı çalışma ile Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Tülay SERİN ve Araş. Gör. Dr. Sibel GÜRAKAR “Best Paper (En İyi Çalışma)” ödülünü de kazanmışlardır.

Bölümümüz öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Yavaş, Türk Fizik Derneğinin (TFD) 2017 Onur Ödülüne layık görüldü. Prof. Yavaş’a ödülü Türk Fizik Derneği (TFD) 33. Uluslararası Fizik Konferansının 6 Eylül 2017 günü Bodrum/Muğla’da düzenlenen açılış töreninde sunuldu. TFD tarafından verilen bilgiye göre, Prof. Yavaş ödüle bilimsel ve mesleki alanda gösterdiği başarılarının yanı sıra, hızlandırıcı teknolojileri alanında ülkemizde yürütülen proje ve yatırımlarda öncü rol oynamış olması ve Türkiye-CERN ilişkilerine yaptığı katkılardan dolayı layık görüldü.

Prof. Yavaş, Bölümümüz Yüksek Enerji Fiziği ABD Başkanı, Deneysel Parçacık Fiziği Ulusal Üst Kurulu, CERN CLIC Kollaborasyonu Yönetim Kurulu, TAEK CERN Projeleri Ulusal Danışma Komitesi ve TUBİTAK Hızlandırıcı Teknolojileri Çalışma Grubu üyesidir. TFD Prof. Dr. Engin Arık Biliminsanı Ödülü (2010), FMO Onur Ödülü (2010) ve American Physical Society Marschak Lectureship Ödülü (2012) sahibidir.

2 Mayıs-6 Haziran 2017 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Hizmet İçi Eğitim  Birimi tarafından düzenlenen Araştırma Görevlileri İçin Eğiticilerin Eğitimi Sertifika Programı’nı başarı ile tamamlayan Bölümümüz Araştırma Görevlilerinden Dr. Didem KETENOĞLU, Dr. Bora KETENOĞLU, Dr. Çağıl KADEROĞLU, Dr. Fulya BAĞCI, Dr. Sibel GÜRAKAR ve Dr. Şölen YÜKSEL ile Bölümümüz Uzmanlarından Dr. Yeşim MOĞULKOÇ, 10 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilen törenle sertifikalarını almışlardır.

17-19 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Uluslarası CTF Yarışması Gameofpwners’da (http://gameofpwners.com/) 10. olan üniversitemiz Siber Güvenlik Topluluğu ekibi AUCC (https://www.aucyberclub.org/), aynı zamanda ilk turda en iyi ilk 8 Türk takımı arasına girerek 27 Nisan 2017 tarihinde BTK (Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu) evsahipliğinde düzenlenen Hacktrick’17 konferansında Gameofpwners CTF yarışmasının ikinci aşamasında yarışmaya hak kazanmış ve eleme usulü düzenlenen ikinci aşamada AUCC ekibi, çeyrek final ve yarı final eşleşmelerinden başarıyla çıkarak final aşamasını da kazanarak yarışmayı birincilikle tamamlamıştır.

Ayrıca yine Siber Güvenlik Topluluğu üyelerinden oluşan, tamamı birinci sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Script Foals ekibi de ikincilik derecesini elde etmiştir.

AUCC Ekibi:
 Kağan Eğlence – Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği
 Kaan Ezder – Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği
 Mücahit Emin Karadağ – Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
– Uygar Dinçalp Demircioğlu – Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Script Foals ekibi:
– Hüseyin Erdem – Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
– Engin Demirbilek – Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
– Behçet Şentürk – Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
– Mahmut Sami Karaca – Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

AUCC websitesi : https://www.aucyberclub.org/
AUCC twitter hesabı : https://twitter.com/_aucc
AUCC mail : aucyberclub@gmail.com

Yarışma sonucuna ilişkin bağlantılar ve fotoğraflar aşağıdadır,
– https://twitter.com/ofatihsayan/status/857976451865423872
– https://twitter.com/gameofpwners/status/858260005287538688
 https://twitter.com/_aucc/status/858053698626494464

Bölümümüz Uzmanlarından Dr. Yeşim Moğulkoç; 1Mart 2015-1 Mart 2016 tarihleri arasında 1 yıl boyunca Hollanda’nın Nijmegen şehrinde Radboud Üniversitesi’nde “Theory of Condensed Matter Group” ta TÜBİTAK-2219 programı dahilinde 1 yıl süreli  burs kazanarak doktora sonrası araştırmalarda bulunmuştur.

Bölümümüz Araştırma Görevlilerinden Dr. Sibel GÜRAKAR; 20-22 Ekim 2016 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 3rd International Nanoscience and Nanotechnology for Next Generation (NaNoNG 2016) kongresinde yaptığı “The Effect of Various Doping Atoms on Some Physical Properties of SnO2 Thin Films” başlıklı poster sunum ile “Best Poster (En İyi Poster)” ödülünü kazanmıştır.

Bölümümüz Uzmanlarından Dr. Yeşim MOĞULKOÇ; 26 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da düzenlenen 20. Yoğun Madde Fiziği Ankara Toplantısı’nda “RuB2 Alaşımının Elektronik Mekanik ve Optiksel Özellikleri” başlıklı poster sunum ile “Poster 1. lik” ödülünü  kazanmıştır.