HOŞGELDİNİZ!!! WELCOME!!!

Fizik Mühendisliği, Fizik ve Mühendislik alanlarında edinilen bilgi ve becerilerle yüksek teknolojiye dayalı problemlerin çözümüne, araştırma, geliştirme faaliyetleriyle birlikte uygulamaya yönelik bir mühendislik alanıdır. Özellikle enerji, telekomünikasyon, ileri teknoloji malzemelerinin geliştirilmesi, spektroskopi, sağlık fiziği, mikro ve makro sistemlerin geliştirilmesi, kalite kontrolü gibi sektörlerde ihtiyaç duyulan bir alandır. Bölüm, kuruluşundan beri özellikle TÜBİTAK, DPT, TAEK kurumlarından proje desteği almıştır.

Trieste‘deki Teorik Fizik Merkezi, A.B.D.’deki çeşitli üniversitelerle, DESY, CERN, Almanya’daki Darmstadt Teknik Üniversitesi ve Duisburg Üniversitesi, Feza Gürsey Enstitüsü, Marmara Araştırma Merkezi kurumları başta olmak üzere bilimsel işbirliğini sürdürmektedir. Bu üniversite ve kuruluşlara bölümden yüksek lisans, doktora öğrencileri ve doktora sonrası çalışma yapmaya araştırıcılar gönderilmiştir ve gönderilmeye devam etmektedir. Bölüm, öğretim üyesi yetiştirme alanındaki başarısını başta ODTÜ, Hacettepe ve Ege Üniversiteleri olmak üzere Türkiye‘nin tüm üniversitelerine çok sayıda öğretim üyesi göndererek kanıtlamıştır. Bölüm öğretim üyeleri, Selçuk, Fırat, İnönü, Dicle, Trakya Üniversitelerinin Fizik Bölümlerinin kuruluşunu üstlenmiştir. Bölümde; Mekanik, Elektrik, Elektronik, Kuantum Fiziği, Optik, Radyasyon Dedeksiyonu ve Ölçümü, Görüntüleme, Spektroskopi, X-ışınları ve İleri Teknolojik Malzemeler ile Yarıiletken Fiziği Laboratuvarları bulunmaktadır.

Bölümün Amacı

Fizik Mühendisliği, Fizik ve Mühendislik alanlarında edinilen bilgi ve becerilerle yüksek teknolojiye dayalı problemlerin çözümüne, araştırma, geliştirme faaliyetleriyle birlikte uygulamaya yönelik bir mühendislik alanıdır. Özellikle enerji, iletişim, ileri teknoloji malzemelerinin geliştirilmesi, spektroskopi, sağlık fiziği, optik, mikro ve makro sistemlerinin geliştirilmesi, kalite kontrolü gibi sektörlerde ihtiyaç duyulan bir alandır. Bölümümüzden mezun olan Fizik Mühendisleri nin kurduğu mesleki örgütü (Türkiye Mimar ve Mühendisler Odasına üye olan) Fizik Mühendisleri Odası bulunmaktadır. Ayrıca diğer sivil toplum örgütleri olarak Türk Fizik Derneği ve Türk Fizik Vakfı bulunmaktadır.

Bölümümüz mezunları arasında Wigner Ödülü alan Prof.Dr. Erdal İnönü, TÜBİTAK Başkanlığı yapan Prof.Dr. Namık Kemal Pak, TAEK Başkanlığı yapmış olan Prof.Dr. Fahri Domaniç ve Prof.Dr. Yalçın Sanalan gibi isimler bulunmaktadır. Bölümden 1954-1982 yılları arasında Fizik Yüksek Mühendisi olarak 450 öğrenci mezun olmuştur. 1991-1999 yılları arasında da 577 Fizik Mühendisi mezun olmuştur. Bölümün kuruluşundan itibaren günümüze kadar mezun ettiği Fizik Yüksek Mühendisi ve Fizik Mühendisi sayısı 1900 civarındadır. Mezunlar, akademisyenlikten başka çeşitli kurumlarda görev yapmaktadırlar. Ayrıca özel sektörde bazı fabrika, iş yeri ve bilgisayar sektöründe çalışmaktadırlar (Mezunlar listesine bakınız). Bölüm, öğretim üyesi yetiştirme alanındaki başarısını başta ODTÜ, Hacettepe ve Ege Üniversiteleri olmak üzere Türkiye ‘nin tüm üniversitelerine çok sayıda öğretim üyesi göndererek kanıtlamıştır. Bölüm öğretim üyeleri, Selçuk, Fırat, İnönü, Dicle, Trakya Üniversitelerinin Fizik Bölümlerinin kuruluşunu üstlenmiştir. Uygulama ve Mühendislik öğelerini kullanan, mikroskobik ve makroskobik temel fizik bilgisini öğrencilerine özümsetmeyi amaçlayan, üretken deneyimli akademik kadrosuyla araştırma faaliyetlerini sürdüren, 21. yüzyılda göz ardı edilmeyecek ileri teknolojinin temelini oluşturan fizik bilgisini toplumun her kesimine taşıyabilecek Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü ülkemizin önde gelen bölümlerinden biridir.

Bölümümüzden mezun olan Fizik Mühendisleri nin kurduğu mesleki örgütü (Türkiye Mimar ve Mühendisler Odasına üye olan) Fizik Mühendisleri Odası bulunmaktadır. Ayrıca diğer sivil toplum örgütleri olarak Türk Fizik Derneği ve Türk Fizik Vakfı bulunmaktadır.